آلاچیق

آلاچیقReviewed by امیرمحمد غیور on Feb 14Rating: 4.5آلاچیق + انواع آلاچیق چوبی ( مدرن، سنتی، پرگولا) | استندروفتعریف آلاچیق + انواع آلاچبق چوبی از قبیل آلاچیق مدرن، سنتی و پرگولا بر اساس نوع پوشش سقفی با بهترین نورپردازی + تصاویر جدید آلاچیق در سال 2020 از استندروف.

آلاچیق

در این بخش به توضیح کامل و جز به جز آلاچیق و انواع آن میپردازیم و میتوانید در مورد قیمت و سفارش طراحی و ساخت آلاچیق با انواع پوشش های سقفی اطلاعات کاملی رو فرا بگیرید.(مدت زمان مطالعه 3 دقیقه)

آلاچیق فضای نیمه باز هس که عملکرد تفریحی، استراحتی در فضای باز داره.از این حیث که در فضای لند اسکیپ و محوطه نیازمند فضایی برای استراحت ، گفتگو و سکون داریم عموما از یک سقف استفاده میکنیم تا در عین حفظ دید به محوطه ، سایه ای برای سکون ایجاد بشه.

آلاچیق ها متناسب با ساختار و متریال به کار رفته در آن ها دارای انواع و اقسام متعددی هستند اما نوع چوبی آن ها به شکل و ساختار سنتی در اذهان عمومی به جا مانده است. امروزه آلاچیق های پیش ساخته رونق بسیاری یافته اند و استفاده از آن ها دیگر دردسرهای ساخت یک آلاچیق سنتی را ندارد.

یکی از دلایل استفاده از آلاچیق این هست که زندگی کردن در شهر با مشکلات و مشغله های زیاد وروند روتینی که دارد باعث پایین آمدن روحیه شده و گاهی نیاز به مکانی دنج و آرام داریم تا حتی برای دقایقی دور از فضای کسل کننده شهری باشیم و در کنار نزدیکان مان به خوشی بگذاریم ; 

آلاچیق دقیقا فضایی هست که شهر نشینان نیاز دارند تا برای مدت کوتاهی از زندگی شهری فاصله گرفته و فضای سنتی را ایجاد کنیم. و همچنین امروزه افراد علاقه مند هستند که در حیاط منازل و یا ویلا های خود آلاچیق داشته باشند تا پس از گذراندن یک روز، در پایان شب با خانواده خود در آن بنشینند و از هوای آزاد و بعضا گیاهانی که در حیاط وجود دارد لذت ببرند، این سازه در فواصل شهری در مکان هایی که جهت استراحت مسافران ایجاد شده است وجود دارد. این سازه انواع و شرایط گوناگونی دارد که در ادامه به آن اشاره شده است.

انواع آلاچیق

آلاچیق در انواع طراحی به مدرن، سنتی و پرگولا مشهور است.

آلاچیق مدرن

ساختاری مکعبی، هندسی غیرمنتظم و یا منحنی دارند. سازه این نوع معمولا با فلز ساخته می شود و از تزئیینات مینیمال در آنها استفاده می شود.سقف این آلاچیق ها مسطح می باشد.

آلاچیق سنتی

معمولا شکل هندسی منتظم و نمای چوبی دارند. در این گونه سقف شیروانی بسیار متداول است. سقف می تواند چوبی، انواع سفالی، از جنس نی و الیاف طبیعی و یا سازه های معماری مانند گنبد های بتنی یا آجری باشد.

آلاچیق پرگولا

گفته می شود که سقف آن کاملا پوشیده نیست وسقف نقش سایه بانی یا اصطلاحا شیدر دارد. پرگولا ها معمولا با ترکیب گیاه بالارونده فضای رویایی را خلق می کنند. با استفاده از گیاهان رونده در پای ستون های آن بعد از مدتی سقف به صورت طبیعی پوشیده می شود. از گیاهان متداول می توان به انواع یاس رونده و درختان انگور رونده اشاره کرد.

►◄

تصاویر اختصاصی از انواع آلاچیق ( پرگولا، مدرن و سنتی ) با پوشش های سقفی مختلف

آیا مناطق تاثیری بر نوع انتخاب آلاچیق دارد؟

بله، به این دلیل که از این وسیله جهت تفریح در مناطق باز استفاده می شود، نوع آن با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت است در مناطق گرم از آلاچیق های پارچه و چوبی و بدون دیوار استفاده می شود و در مناطق سردسیر از مدل های بسته استفاده می شود.

 

عوامل موثر بر قیمت نهایی آلاچیق:

 • متراژ
 • نوع مصالح مصرفی و کیفیت آن ها
 • نوع مبلمان و وسایلی که انتخاب می کنید.
 • نوع دیزاین و طراحی سقف و دیوار ها

مکان های مناسب جهت ساخت آلاچیق:

 • حیاط منازل مسکونی( کنار باغچه جای مناسبی است)
 • ویلاها
 • باغ ها
 • پشت بام برخی از منازل( باید دارای متراژ نسبتا زیادی باشد و دسترسی به پشت بام راحت باشد)
 • رستوران ها و کافه( بسیار برای این دو مکان کاربرد دارد و سبب جذب مشتری می شود)

نکات مهم و ضروری در ساخت آلاچیق:

 1. اگر فرد در نظر دارد از الاچیق در برخی از فصول به صورت محصور و در برخی از فصول به صورت باز استفاده نماید باید از دیوار های آکاردئونی که قابلیت جابجایی دارد استفاده کرد.
 2. توجه به تعداد اضلاع جهت صرفه جویی در هزینه ی ساخت، آلاچیق هایی چند ضلعی در مقایسه با ایره و چهار ضلعی هزینه بیشتری می خواهد.
 3. اگر فرد خواهان آلاچیق محصور اما با دید کامل دارد بهترین انتخاب جهت دیواره ها شیشه می باشد.
 4. در صورت انتخاب فلز برای دیواره ها باید جهت جلوگیری از زنگ زدگی آن را رنگ آمیزی نمایید.
 5. اگر تمایل دارید مکان آلاچیق را تغییر دهید باید در محل کف سازی را انجام دهید تا قابل جابجایی باشد.

 

 

مزایای استفاده از چوب نسبت به سایر مصالح:

 • ظاهر زیبا (آنچه در ذهن افراد از الاچیق نقش بسته است چوبی بودن آن است از این رو استفاده از چوب زیبایی خاصی دارد).
 • نسبت قدرت به وزن: چوب نسبت به فولاد و حتی تیر های بتنی سبک است اما در مقایسه قدرت برابری دارد.
 • مقاومت در برابر آتش: چوب در برابر آتش در مقایسه با فولاد و بتن فشرده مقاومت بیشتری دارد و دیرتر درهم می شکند.( وقتی چوب در معرض آتش قرار می گیرد سطح رویی آن می سوزد و همین لایه نازک خاکستر چوب را در برابر آتش مقاوم می نماید).
 • سازگاری با محیط زیست: چوب در طبیعت وجود دارد و در صورت خراب و بلا استفاده شدن آلاچیق، ضرری به محیط زیست وارد نمی شود.

►◄

اطلاعات تماس جهت  لیست قیمت و مشاوره قبل سفارش ساخت آلاچیق